![]() |
| Bologna |
In Italië werd maandag 24 uur gestaakt voor Palestina. In 81 steden lag vrijwel alles stil na oproepen van de vakbond Unione Sindicale di Base (USB) die had opgeroepen om de genocide de veroordelen en ecomische en politiek sancties tegen Israel uit te vaardigen. In Rome waren duizenden bijeen bij het Termini station, waaronder grote aantallen scholieren met Palestijnse vlaggen die ''Free Palestine'' riepen. Andere grote steden waar werd gedemonstreerd waren Milaan, Turijn, Bologna, Florence, Pisa, Napels, Bari, en Palermo op Sicilië. Scholen, het treinverkeer, op veel plaatsen ook metro's en bussen, en tal van winkels en warenhuizen waren gesloten en vielen stil. In Venetië, Genua en Livorno werden de havens geblokkeerd door de havenwerkers. Heel indrukwekkend. In Italië krijgen ze dat gewoon voor elkaar.
Tijdens een vergadering van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties erkende de Franse president Macron de Palestijnse staat. Hij werd gevolgd door leiders van België, Luxemburg, Andorra San Marino en Malta. Engeland, Canada, Austalië en Portugal waren hen al een dag eerder voorgegaan op deze vergadering die werd gecosponsord door Frankrijk en Saudi-Arabië. Macron zei dat vrede nodig was, de gijzelaars dienden te worden vrijgelaten en dat de twee-statenoplossing levend moest moet worden gehouden. Het is het 80ste jaar van de VN en zo'n 150 staten hebben nu de Palestijnse staat erkend, waarvan vele onder druk van de genocide die nu plaats vindt. De erkenning helpt echter niet om aan die genocide een einde te maken. Ook helpt het niet om het leven voor de Palestijnen op de Westoever dragelijker te maken. De meeste Palestijnen zijn dan ook niet onder de indruk van de vele erkenningen. Het algemene gevoel werd door Diane Butu, een advocate en voormalige raadgever van de Palestijnse onderhandelingsdelegatie naar de toenmalige vedesbesprekingen, als volgt onder woorden gebracht: "Dank u wel voor de erkennning, dit had u jaren eerder moeten doen. Help ons nu de genocide te stoppen.''
Macron en andere leiders gaven aan dat Hamas geen deel mag hebben aan het bestuur van de Palestijnse staat, iets dat in tegenspraak is met het principe van zelfbeschikking dat aan die staat ten grondslag ligt. (Hamas had dat trouwens intussen zelf ook besloten). Abu Abbas, de Palestijnse president mocht van de VN de veradering toespreken via een video-verbinding, nadat de VS hem en andere Palestijnse delegatieleden een visum had geweigerd. Hij verklaarde dat de Palestijnse Autoriteit bereid was het bestuur van de Gazastrook over te nemen en dat Hamas zich moest overgeven en zijn wapens moest inleveren. De conferentie wordt geboycot door de VS en door Israel. De Amerikaanse president Trump is eigenlijk niet vóór de VN. Hij liet door zijn woordvoerster ook zeggen dat hij de erkenning van een Palestijnse staat een cadeautje vindt voor Hamas. Hij spreekt daarmee de Israeli's na die dat ook vinden. Het is maar zo'n vijf dagen geleden dat de VS hun zesde veto uitspraken over een voorstel om deze genocide onmiddellijk te beëindigen. Dat was tijdens de 10.000ste bijeenkomst van de VN-Veiligheidsraad. De overige 14 deelnemende landen aan de Raad waren unaniem vóór, maar de VS eiste de onvoorwaardelijke overgave van Hamas.
![]() |
| Abbas speekt de VN toe via een videoverbinding |
Onderwijl gaat het bombarderen en beschieten van Gaza stevig door. Het Shati-kamp kwam onder een zware beschietingdoor kanonneerboten en artillerie, en ook Tal al-Hawa - beide zijn wijken van Gaza-stad - werd zwaar gebombardeerd. Cijfers over doden en gwonden zijn vermoedelijk bedriegelijk, er liggen nog honderden onder het puin en er is nauwelijks een vebinding met Gaza mogelijk. Twee ziekenhuizen zijn gestopt en de rest laat waarschuwingen horen dat er, nadat de transporten ruim tien dagen geleden zijn gestopt, een brandstoftekort dreigt dat velen het leven zal gaan kosten. Mandag werd ook weer een Israeli gedood, een 27-jarige majoor en copagniescommandant werd getroffen door een RPG in zijn tank.
Maar niet alleen in Gaza vallen doden. In Zuid-Libanon, in Bint Jbeil, werd een auto met vijf inzittenden gebombardeerd. Vijf doden van wie drie kinderen overleden, toevallig hadden ze ook nog de Amerikaanse nationaliteit. Er was echter geen woord vanuit Washington te horen. In de buurt van Jeruzalem werden drie gemeenten, Beit Iksa, Nabi Samuil en de wijk Khalayleh opgeschrikt doordat de inwoners ineens pasjes nodig hebben om hun eigen gebied binnen te gaan. Er wordt gevreesd dat hier nieuwe annexaties dreigen, omdat de houders van de pasjes toestemming krijgen om "Israel binnen te gaan''. In Hebron namen kolonisten onverhoeds een huis bestaande uit één kamer, over. Ze trokken er binnen onder bescherming van het leger. Eerder deze maand namen ze op dezelfde wijze een huis naast het voormalige gemeentehuis in bezit. In Husan, ten westen van Betlehem, werden 300 dunam (30 hectare) privé land bij de westelijke ingang van het dorp met een bulldozer geëqualizeerd, de voorbode van overname door Israel. De maatregel komt temidden van een toename van anti-Palestijnse acties. In juli werd in het goevernement Betlehem 31 dunam rond de nederzetting Sde Boaz ingenomen, land dat toebehoorde aan inwoners van Khadr en Arab al-Ta'amra. Die maatregel ging gepaard aan een toename van de sloop van huizen: 75 stuks moesten eraan geloven waarvan 62 bewoonde huizen. Sinds januari zijn al 1.100 huizen gesloopt, het totaal voor 2025 zal vermoedelijk flink hoger uitkomen dan dat van 2024.
Nog een laatste opmerking: Brazili"heeft zich gevoegd bij de aanklacht van Zuid-Afrika bij het Internationale Hof van Justitie (ICJ) jegens Israel wegens genocide.



Geen opmerkingen:
Een reactie posten